Internetowe zagrożenia dzieci i młodzieży

Internet jest jednym z podstawowych źródeł informacji i komunikacji. Dostęp do niego mają niemal wszystkie dzieci w wieku szkolnym. Jest medium wartościowym i potrzebnym, jednak wraz ze wzrostem dostępności nowoczesnych technologii zwiększa się skala zagrożeń, na które w szczególności zagrożone są dzieci. 
 
Źródło



Model 3C w kontekście zagrożeń online dla dzieci i młodzieży:

  • content - niewłaściwe lub szkodliwe treści z jakimi mogą się zetknąć młodzi w internecie
  • contact - niebezpieczne osoby, które będą się chciały z nimi kontaktować w internecie
  • conduct - niebezpieczne działania, jakie mogą sami podejmować, a które mogą mieć dla nich przykre konsekwencje 





1. Niebezpieczne treści

Niebezpieczne treści w Internecie to materiały, które mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój i psychikę dziecka. W pierwszej kolejności w tej kategorii wymieniane są materiały pornograficzne, które mimo prawnych zakazów ciągle są w bardzo łatwy sposób dostępne także dla niepełnoletnich użytkowników. Jednak niebezpieczne treści obejmują także przemoc, wulgaryzmy, rasizm i dyskryminację oraz przekazy promujące zachowania autodestrukcyjne takie jak promocja brania narkotyków, skrajnego odchudzania, czy wręcz sposoby na samobójstwo.





2. Niebezpieczne kontakty

Źródło
Internet umożliwia nawiązywanie nowych znajomości i łatwe znajdowanie ludzi o podobnych zainteresowaniach czy poglądach. Jest to jedna z jego ważnych funkcji, ale także tutaj może dochodzić do nadużyć. Oprócz zjawiska tzw. groomingu czyli uwodzenia dzieci w internecie w celu późniejszego wykorzystania seksualnego, niebezpieczne kontakty mogą dotyczyć także zjawisk takich jak werbunek do sekty lub grupy przestępczej. 



3. Niebezpieczne działania

W mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram najczęściej dochodzi do cyberprzemocy. Podstawowe formy tego zjawiska to: nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów oraz podszywanie się pod kogoś wbrew jego woli, a także wykluczanie z grupy rówieśniczej online (np. poprzez usunięcie kogoś z grona znajomych w portalu społecznościowym).

Nawiązywanie kontaktu z nieznajomymi użytkownikami internetu może też grozić tym, że dziecko stanie się ofiarą wyłudzeń, molestowania seksualnego czy innych przestępstw. Innym, stosunkowo nowym, trendem jest tzw. seksting, czyli przesyłanie własnych intymnych zdjęć lub filmików za pomocą telefonu komórkowego lub komunikatorów internetowych.



 Ponadto, Internet kryje w sobie również inne zagrożenia:

  • Naruszenie prywatności i kradzież danych osobowych
Nieświadome dziecko może udostępniać w internecie prywatne dane, takie jak adres i numer telefonu. Zdarza się również, że przestępcy próbują zdobyć poufne informacje, hasła, PIN czy numery kard kredytowych. Należy uczulać dzieci na takie sytuacje i tłumaczyć, żeby nie udostępniały niczego obcym.
  • Uzależnienie od Internet 
Wraz z coraz większą dostępnością i atrakcyjnością Internetu poważnym problemem staje się nadmierne korzystanie z sieci przez dzieci i młodzież, czy wręcz uzależnienie od mediów elektronicznych. Sprzyja temu również ograniczona często kontrola rodzicielska. Jego konsekwencje to zaburzone funkcjonowanie psychospołeczne młodych ludzi — zaburzone relacje rówieśnicze, rodzinne, kłopoty szkolne, izolacja. Nadmierne korzystanie z Internetu wiąże się również z kłopotami zdrowotnymi.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Youtuber o bezpieczeństwie w sieci

Zasady bezpieczeństwa w Internecie

Kampania "Chroń dziecko w sieci"